TR | EN

Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Dernek Hakkında

   


 İZMİR ROMANLAR SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ, 2006 yılında İzmir'de kurulmuştur. 2006 yılından bu yana roman vatandaşların var olan haklarını savunan, eşit yaşam koşulları, eğitim hakkı ve ifade özgürlüğü gibi hakların savunulması doğrultusunda bir dernek olmayı sürdürmüştür.

    Tematik alandaki bir çok roman derneğinin açılmasına öncülük eden İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İzmir'deki sivil toplum ağının güçlenmesine de katkı sağlamıştır. Roman vatandaşların kendilerini temsil etmeleri, sorunlarını dile getirmeleri, kendi haklarını savunmalarını teşvik eden etkinlikler düzenlemiştir.

İzmir'deki Roman mahallelerinde aktif olarak rol almış, roman vatandaşlarının istek ve önerileri doğrultusunda çalışmalar yürütmüştür. Yönetim kurulunda Abdullah CISTIR, Göksel CEVİZ, Esat Kaleli, Eşref KALKAN ve Alaaddin YILMAZ gibi kanaat önderlerinin bulunması iletişimi daha da güçlendirmiştir.

2015 yılında İçişleri Bakanlığı'nın finanse ettiği Roman Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Çalıştay kapsamında romanların sosyal dışlanması konusunda kamuoyuna bilinçlendirme amaçlı yemekli çalıştay ve seminerler düzenlenmiştir. Bununla birlikte konu ile ilgili interaktif bir katılım olması açısından piyesler de düzenlenmiştir.

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma projesi daha önce gerçekleştirdiği etkinlikler ve projeleri pekiştirmek ve sivil toplum alanında etkin bir rol oynayacağı ''İLLE DE BİR İŞ OLSUN!'' projesini 2016 yılının Kasım ayından beri yürütmektedir.

    


Copyright © 2016 | Bu yayın Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır.