TR | EN

Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Dernek Başkanı


Abdullah CISTIR


 2 Mayıs 1960 yılında İzmir'de doğmuştur. İzmir'in  Konak ilçesinde yaşamaktadır. 3 çocuğa sahiptir. Meslek hayatına baba mesleği olan sayacılıkla başlamıştır. Daha sonra 1984-1991 arası Amerikan Hava Kuvvetleri'nde sivil personel olarak çalışmıştır. İşletmecilik, bahçe mobilyacılığı ve sosyal girişimcilik gibi alanlarla hayatına devam etmiştir.

Avrupa Birliği uyum süreci müktesebatına göre etnik yapıda derneklerin kurulması açısından başlayan süreçteki girişimciliği dikkate alınarak kurulan ilk derneklere davet edildi ve birçok derneğin kurulmasına öncülük etmiştir. 2006 da kurulan bu derneklerle ilgili vizyoner bakış açısı ile savunuculuk anlamında romanların sosyal meselelerine ağırlık veren bir bakış açısı ortaya koymuştur. Bu konuda sosyal girişimciliğe dayanak olarak romanlarla ilgili öncelikle Hoşgörü, sonrasında ise Romca adında dergiler çıkarmıştır. Romca dergisinin yayımlanma sürecine hala devam edilmektedir.

Osmanlı'da Çingeneler ile ilgili bir yayını prototip kitap haline getirerek yayınlama aşamasına hazırlamıştır. 16 Nisan 2012 de Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na davet edilmiş, iller arası oluşturulan bir heyet ile bir ilke imza atılmıştır. 2012 yılında Dünya Çingene Araştırmaları Topluluğu(Gypsy Lore Society-GSL)'nun Türkiye'de yaptığı toplantıya davet edilmiş Selendi Olayları ile ilgili bildirge yayınlayarak kamuoyu oluşturulmuştur. Türkiye'de yaşanan Selendi,Yunuseli ve İznik olaylarında romanlar ile ilgili yapılan saldırılar hakkında yazılı ve görsel basında sıkça dile getirmiştir. Süreci Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na kadar taşımıştır.

Sokak toplayacılığı yapan roman vatandaşların engellenmesi sorunu üzerine Geri dönüşüm alanında Atık Ambalajları Kontrolü yönetmeliğinin sokak toplayıcılığının çalışmalarının engellenmesi ibaresini, sokak toplayacılığının sisteme entegre edilmesi olarak değiştirilmesine katkı sağlamıştır.

2017 yılının Şubat ayında Roman Stratejik Eylem Planı'nın izleme kuruluna katkı sağlaması amacıyla seçilmiştir.Roman vatandaşların nitelikli iş sahibi olmaları ve kayıtlı ekonomiye geçişlerinin sağlanmasını kendine hedef olarak belirleyen Abdullah CISTIR, Kasım 2016 tarihinden itibaren yönetim kurulu başkanlığını sürdürdüğü İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin ''İlle de Bir İş Olsun'' projesine proje sorumlusu olarak devam etmektedir.Copyright © 2016 | Bu yayın Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır.